Liiga-seuralle ruotsalaisvahti NHL-organisaatiosta

Liiga-seura Ässät kertoo verkkosivuillaan tehneensä yksivuotisen sopimuksen maalivahti Linus Söderströmin kanssa. 23-vuotias ruotsalaisvahti siirtyy Ässiin New York Islandersin organisaatiosta, johon hän on kuulunut kahden kauden ajan.
Söderströmin meriitit ovat toistaiseksi Pohjois-Amerikkaa edeltäviltä vuosilta ja ne ovat nuorelle maalivahdille varsin komeat; Kaudella 2016–2017 lupaava maalivahti torjui seuransa Ruotsin mestariksi sarjan parhaalla päästettyjen maalien keskiarvolla. Söderström on myös valittu Nuorten MM-kisojen parhaaksi maalivahdiksi ja hän on voittanut Ruotsin mestaruuden U16 ja U20 ikäluokissa.
Söderström kuului aikanaan Ruotsin nuorisomaajoukkueiden tähtipelaajiin, mutta debyytti sekä aikuisten maajoukkueessa että NHL:ssä ovat jääneet toistaiseksi tekemättä.
Lähde: Ässien verkkosivut

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin