Liiga-seura menetti ykkösvahtinsa New York Islandersiin
Kuva: Juha Tamminen
Pelicans-vahti Jakub Skarekin ura jatkuu Pohjois-Amerikassa. Pelaajaoikeudet omistava New York Islanders on päättänyt, että haluaa lahjakkaan tshekkimaalivahdin jo tulevaksi kaudeksi riveihinsä.
Islandersin varaama Skarek allekirjoitti viime kesänä NHL-tulokassopimuksen, minkä myötä pelaajan ja Pelicansin sopimus automaattisesti raukesi. Islanders teki kuitenkin lahtelaisseuran kanssa lainasopimuksen, minkä myötä Skarek pelasi viime kauden turkoosipaidassa ja myös tulevan kauden osalta alkuperäinen suunnitelma oli vastaava.
– Fiilikset ovat kaksijakoiset. Toisaalta olen harmissani, koska olisin halunnut jatkaa täällä. Viihdyin todella hyvin Lahdessa ja Pelicans-organisaatiossa. Sain työskennellä huippuvalmentajien kanssa, jotka antoivat minulle mahdollisuuden pelata yhdessä Euroopan parhaista sarjoista. Samaan aikaan olen iloinen, koska NHL on ollut suurin unelmani. Kehityin täällä valtavasti ja Pelicansin ansiosta olen askeleen lähempänä unelmaani, Skarek kertoo Pelicansin verkkosivuilla.
Lähde: Pelicansin verkkosivut
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio