”Lelu” Laukkanen muistelee: ”Jagr laittoi ison peffansa eteen”

Janne ”Lelu” Laukkanen muistelee NHL-uraansa uusimmassa Suplan Stanley Cup -classics -podcastissa. Useammankin supertähden kanssa samassa joukkueessa pelannut Laukkanen kohtasi Jaromir Jagrin useita kertoja vastustajana ja seurasi myös tshekki-legendan otteita joukkuekaverina.
– Jagrilta ei oikein saanut kiekkoa pois, kun hän laittoi ison peffansa eteen, Laukkanen muistelee.
Laukkanen uskoo myös, ettei vieläkään ole nähty viimeisiä Jagrin luistimenpiirtoja kaukaloissa. Hän on pelannut viime vuodet Kladnon joukkueessa kotimaassaan Tshekissä.
– Hänelläkin terveys on ollut niin hyvällä mallilla, että hän pystyy vielä pelaamaan. Siinä näkee, kuinka iso sydän hänellä on siihen lajiin, ja varmasti kaupunkiin, koska hän omistaa seuran.
– Joku uutinen oli, että joku toinen seura olisi tarjonnut hänelle sopimusta. Eiköhän hän jatka vielä pari vuotta, Laukkanen sanoi podcastissa.
Jaromir Jagr on esillä myös Viaplayn klassikko-otteluissa tällä viikolla. Keskiviikkona näytetään ottelu, jossa Jaromir Jagr tekee NHL:n tehopisteensä numero 1900. Yhteensä pisteitä syntyi käsittämättömällä NHL-uralla 1921.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon