Leijonien NHL-hyökkääjällä selkeä suosikki EM-kisoissa – ”Kyllä minä niiden puolella olen joka pelissä”
Kuva: Getty Images
Islannin pääsy kahdeksan parhaan joukkueen joukkoon Ranskan EM-kisoissa on tehnyt vaikutuksen NHL:ssä pelaavaan Mikael Granlundiin.
Islanti teki mahdottomasta mahdollista, kun se kaatoi Englannin neljännesvälierässä 2-1. Paperilla Englannin joukkue oli huomattavasti tunnetumpi, arvokkaampi ja lähtökohtaisesti parempikin, mutta niin vain britit taipuivat tulivuoristaan tutulle, noin 330 000 asukkaan maalle.
Islanti on saanut sympaattisuutensa takia huimasti kannattajia Suomesta – myös Leijonien joukkueesta. Minnesota Wildissa NHL:ää pelaava Granlund liputtaa joukkueen puolesta.
– Kyllä täytyy sanoa, että kyllä minä niiden puolella olen joka pelissä. Muuten ei ole niin isoja suosikkijoukkueita, mutta tykkään seurata ja katsoa laadukkaita pelejä, Granlund kertoi Arvokisoille.
Sunnuntaina 3. heinäkuuta Islanti on entistä suuremman haasteen edessä, kun se kohtaa kisojen puolivälieräottelussa isäntämaa Ranskan, joka on yksi suurimmista ennakkosuosikeista.
Riittääkö Islannin puhti välieriin?
– Toivottavasti riittää, mutta veikkasin ennen kisojen alkua Ranskaa maailmanmestariksi. Pahoin pelkään, että Ranska saattaa olla siinä pelissä parempi, Granlund hymähti.
Granlund, 24, on mukana Suomen maailmancupiin osallistuvassa joukkueessa. Kahdeksan joukkueen turnaus pelataan syksyllä.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen