Leijona-legenda suomalaisesta NHL-pakista: ”Otettava vielä askel tehdäkseen läpimurtonsa NHL:ssä”
Suomen maajoukkueen puolustuksessa World Cupissa pelannut Jyrki Jokipakka siirtyi viime helmikuussa Dallas Starsin organisaatiosta Calgary Flamesiin.
Jokipakka on nyt kiekkoillut 109 ottelua NHL:ssä tehoin 2+20. Mittavan uran NHL:ssä tehnyt Leijona-legenda Kimmo Timonen on kommentoinut 25-vuotiaan puolustajan tilannetta Flamesin verkkosivuilla.
– Hän on hyvä nuori pelaaja. Hän vain tarvitsee kokemusta ja hyviä pelejä tehdäkseen pitkän uran (NHL:ssä). Hän on riittävän kookas ja luistelee melko hyvin. Lisäksi hän näkee jään hyvin, kommentoi Timonen.
– Se on hyvää kokemusta hänelle, mutta nyt on aika ottaa seuraava askel. Hänen on otettava vielä askel tehdäkseen läpimurtonsa NHL:ssä, mutta olen varma, että tämä turnaus auttaa ja hän saa mahdollisuutensa.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen