IS: Leijona-legenda kertoo erikoisesta yöllisestä kohtaamisestaan Matti Nykäsen kanssa: ”Niiden keskellä se touhusi”
Kuva: Getty Images
Pentti Matikainen luotsasi Suomen jääkiekkomaajoukkueen historialliseen olympiahopeaan Calgaryn olympialaisissa vuonna 1988.
Matikainen on kerrannut Ilta-Sanomien haastattelussa Calgaryn kisoja ja aamua ennen tärkeää ottelua Länsi-Saksaa vastaan.
Matikainen kertoo, että hän heräsi ennen kuutta aamulla ja kiersi joukkueen asuntolassa. Ilta-Sanomien mukaan hän huomasi yhtäkkiä kovaa puhinaa.
– Heti siinä asuntolan käytävällä oli kaikenlaista rekvisiittaa, mukana puntteja ja levyjä. Niiden keskellä touhusi Matti Nykänen, kertoo Matikainen IS:lle.
– Matti ei ehkä siihen aikaan ollut vielä niin tunnettu, vaikka menestystä oli tullut. Kyllä se havahdutti, että menestys ei helpolla tullut, vaikka hän oli kuinka superlahjakkuus. Hän teki todella kovasti töitä.
Kautta aikojen mäkihyppääjäksi monesti tituleerattu Nykänen voitti Calgaryssa kolme olympiakultaa.
Tässä linkki Ilta-Sanomien juttuun.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus