Lehti: Olympiamitalisti kieltäytyi dopingtestistä
Kuva: Getty Images
Judon 52-kiloisten sarjan voittanut Majlinda Kelmendi kieltäytyi dopingtestistä ennen Brasilian Rio de Janeiron olympialaisia, kertoo The Guardian.
Kelmendi, 25, voitti Kosovolle maan historian ensimmäisen olympiamitalin.
Kansainvälisen judoliiton (IJF) mukaan kieltäytyminen dopingtestistä voi johtaa kilpailukieltoon, mutta urheilijan mukaan mahdolliset sanktiot pätisivät vain Ranskassa.
Kelmendi kieltäytyi testistä nimenomaan Ranskassa. Yllätystesti yritettiin pitää eteläranskalaisessa Saint-Cyprienissä 16. kesäkuuta. Kelmendi oli paikan päällä harjoitusleirillä.
Kelmendi on saanut tukea Kosovon judojoukkueen johtajalta Agron Kukalta, joka vahvistaa kieltäytymisen Guardianille.
– Joukkue oli Ranskassa leirillä. Eräs henkilö tuli paikalle ja pyysi häntä dopingtestiin, mutta hänellä (Kelmendillä) ei ollut Wadan (Maailman antidopingjärjestön) tai mikään muunkaan tahon valtuutusta mukana – siinä se. Sen jälkeen Ranska valitti asiasta ja yritti viedä asiaa oikeuteen, Kuka sanoi.
LUE MYÖS:
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli
- Seiskapeliin mennään – Tappara ja KooKoo tarjoilevat koko rahan edestä
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026