Lajien parhaat urheilijat valittu

© Kuva: Juha Tamminen
KHL:ssä SKA - Dinamo Minsk! Ota vetotipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2019 -valinnat on julkistettu.

Lajien parhaat urheilijat 2019

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto
Agility: Janita Leinonen, Agility Warriors (Littoinen)
Alamäkiluistelu: Mirko Lahti
Alppilajit: Nella Korpio, Helsinki Ski Club
Amerikkalainen jalkapallo: Miro Kadmiry, Helsinki Roosters
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Autourheilu: Valtteri Bottas
Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen
Biljardi: Casper Matikainen, Espoon Biljardikerho
Curling: Jermu Pöllänen, Helsingin Yliopiston Curlaajat
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)
Freestyle: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura
Frisbeegolf: Eveliina Salonen, Nummelan Frisbeeseura
Futsal: Jukka Kytölä, Mantova Calcio a5 (Italia)
Golf: Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf
Hiihtosuunnistus: Tero Linnainmaa, Kyrös-Rasti (Hämeenkyrö)
Ilmailu: Lassi Nurila, Kokkolanseudun RC-lentäjät
Jalkapallo: Teemu Pukki, Norwich City FC (Englanti)
Jousiammunta: Taru Kuoppa, Lahden Vasama
Judo: Martti Puumalainen, Mikkelin Judo
Jääkiekko: Marko Anttila, Jokerit (Helsinki)
Jääpallo: Kimmo Kyllönen, IK Vänersborg (Ruotsi)
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu: Sanna Pasanen, Giants (Pori)
Kiipeily: Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat (Helsinki)
Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo: Nico Rönnberg, Riihimäen Cocks
Lentopallo: Lauri Kerminen, Kuzbass Kemerovo (Venäjä)
Lumilautailu: Rene Rinnekangas
Maahockey: Jussi Luhta, HC Kilppari, Turku
Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Melonta: Pauliina Polet, Vesisamoilijat (Lahti)
Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily: Pekka Päivärinta, Keravan Moottorikerho – Jussi Veräväinen, Hyvinkään Moottorikerho
Moottoriveneily: Tuukka Lehtonen, Hirvensalmen Veneilyseura
Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka
Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas
Pesäpallo: Juha Puhtimäki, Joensuun Maila
Pikaluistelu: Samuel Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura
Pyöräily: Lotta Henttala, Porin Tarmo ja Trek-Segafredo (USA)
Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee (Tampere)
Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu: Santtu Raitala
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby: Matti Keränen, Kuopio Rugby Club ja Jyväskylä Rugby Club
Rullakiekko: Jimi Palanto, Pahalampi (Tampere)
Rullalautailu: Jaakko Ojanen
Salibandy: Veera Kauppi, IKSU (Ruotsi)
Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)
Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö
Taekwondo: Suvi Mikkonen, Hankuk Finland (Tampere)
Taitoluistelu: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit
Taitouinti: Mari Moilala, Oulun Uinti
Tanssiurheilu: Mari Munne ja Juho Päivinen, Bolero (Turku)
Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily: Anna Rantanen, Lahti Thai Boxing Club
Tikkaurheilu: Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)
Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa
Uimahypyt: Nea Immonen, Vantaa Diving
Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)
Vapaaottelu: Makwan Amirkhani
Vesipallo: Sándor Barány, Cetus (Espoo)
Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus
Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura
Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo

KHL:ssä SKA - Dinamo Minsk! Ota vetotipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!