Lähde: Louis van Gaal haluaa vahvistaa Manchester Unitedia tammikuussa tällä pelaajalla – myös Arsenal kiinnostunut
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageri Louis van Gaal haluaa vahvistaa joukkueensa keskikentän keskustaa hankkimalla Paris Saint-Germainin Adrien Rabiot’n, kertoo espanjalaislehti Don Balon.
Lähteen mukaan myös Arsenalin Arsene Wenger on kiinnostunut hankkimaan 20-vuotiaan ranskalaisen, joka on viime otteluissa jäänyt PSG:ssä vaihtopenkille.
United vahvisti jo kesällä keskikentän keskustaa hankkimalla Morgan Schneiderlinin ja Bastian Schweinsteigerin. Lisäksi joukkueella on heittää pelipaikalle muun muassa Maroaune Fellaini ja Michael Carrick. Unitedin nykyisiä keskikenttäpelaajia yhdistää kuitenkin hitaus. Rabiot’n hankkiminen toisi keskikentälle lisää jalkoja.
Rahan vuoksi ökyseura PSG:n ei tarvitse Ranskan nuorten maajoukkumiestä kaupata. Saattaa kuitenkin olla, että Rabiot haluaa isompia peliminuutteja kuin pariisilaisseuralla on tarjota.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen