KuPS-toppari itsevarmana Klubi-ottelun alla: ”Olemme todella vahvoilla”

Veikkausliiga-faneja hemmotellaan sunnuntaina, kun Kuopion Palloseura ja HJK ottavat toisistaan mittaa. HJK on karannut sarjataulukossa piikkipaikalla ylhäiseen yksinäisyyteen, mutta KuPS taistelee tiukasti himmeämmistä mitaleista ollen tällä hetkellä sarjassa neljäntenä.
Kesän europelien kynnyksellä KuPS:aan liittynyt nuori toppari Juho Pirttijoki on luottavainen joukkueensa iskukykyyn sunnuntain trillerissä. HJK:lla on alla putoaminen murskaluvuin europeleistä ja maaliton tasapeli sarjajumbo PS Kemiä vastaan.
– Sanonta on kliseinen, mutta meitä vastaan tulee ärsytetty karhu.
– Olemme käyneet tällä viikolla HJK:n pelaamista tarkkaan läpi. Heillä on toki kova materiaali, mutta niin on meilläkin. Kun saamme kaiken potentiaalin ulos joukkueestamme, niin olemme ottelussa todella vahvoilla, Pirttijoki toteaa.
Lähde: Veikkausliigan verkkosivut
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon