Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?

Nykyisen omistajan Roman Abramovitsin jouduttua taloussanktioiden kohteeksi, kävi selväksi, että oligarkin on luovuttava Chelseasta. Lähes yhtäaikaisesti Abramovitsin myynti-ilmoituksen jälkeen alkoi kilpajuoksu myös Valioliigaseuran tulevaisuudesta.
Loppusuoralle useista tarjokkaista ovat viimeisten tietojen mukaan kirineet mm. baseballseura LA Dodgersin omistajiin kuuluvan Todd Boehlyn johtama konsortio sekä viime hetkellä korkeamman tarjouksen tehnyt Britannian rikkaimmaksi mainittu henkilö, Sir Jim Ratcliffe. Omaisuutensa Ratcliffe on tehnyt kemianteollisuuden ja öljyn parissa. Hänen omaisuudekseen on arvioitu noin 20 miljardia puntaa, joten syvät ovat taskut myös brittiehdokkaalla.
Viimeisimmät uutiset kertovat Boehlyn ryhmittymän olevan etulyöntiasemassa, mutta kauppaa hoitava pankkiiriliike voi tuskin olankohautuksella sivuuttaa korkeinta tarjousta, sillä Ratcliffe nokitti peräti 500 miljoonaa puntaa amerikkalaisten tarjoamaan summaan. Tällä hetkellä näyttää siltä, että Chelsea tulee vaihtamaan omistajaa n. 4 miljardin euron hinnalla. Kuka sitten vetääkään pidemmän korren, ratkeaa brittitietojen mukaan kahden seuraavan viikon aikana.
Näet kaikki Chelsean ottelut suorina lähetyksinä Elisa Viihde Viaplayssä sekä V Sportin kanavilla.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi