Kultaleijonasta legendaarisen NHL-seuran ykkösvahti? Jere Lehtinen podcastissa: ”Paikka on otettavissa”
Kuva: Getty Images
Suomelle MM-kultaa torjunut Kevin Lankinen teki odotetun NHL-debyyttinsä Chicago Blackhawksissa toissa yönä.
– Kevin on tehnyt paljon työtä jo pitkän aikaa, ja uskonut, että jonain päivänä se koittaa. Hän pelasi hyvän pelin. Ei ollut helppoa hypätä, kun harjoituspelejä ei ole ollut ja edellisestä pelistä on kauan. Hän selviytyi hyvin ja Chicago otti pisteen. Hieno homma. Kun katsoo kokonaisuutta siellä, niin uskon, että hän tulee saamaan sauman ja pelaamaan pelejä, sanoo Leijonien GM ja NHL-legenda Jere Lehtinen Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Lankinen taistelee pelipaikasta Collin Delian ja Malcolm Subbanin kanssa, eikä kukaan ole ykkösmaalivahdin paikkaa NHL:ssä lunastanut torjuja.
– Nyt se on itsestä kiinni. Uskon Keviniin. Näimme toissa keväänä hänen kehittymisensä maajoukkueessa. Hän pystyi ottamaan paikan ja pelasi huikeat pelit. Kevin on rauhallinen kaveri, ja hänellä on hyvä itseluottamus. Hänellä on iso mahdollisuus napata paikka sieltä ja alkaa pelata enemmän kuin istua, sanoo Lehtinen.
Chicagoa ei ole ennakoitu NHL:n kärkipäähän.
– Siellä haetaan uutta ja rakennusvaihe on menossa. Kausi on lyhyt, ja koskaan ei tiedetä, mihin suuntaan asiat lähtevät menemään. Jos he eivät hanki siihen ketään, siinä on sauma. Paikka on otettavissa, ja uskon, että siinä voi käydä hyvin, Lehtinen sanoo.
Lehtisen mietteitä mm. Anton Lundellista lisää Suplassa.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?