Kuinka pitää pää kylmänä, kun johtaa Stanley Cup -finaaleja? Sami Salo kertoo podcastissa: ”Emme olleet voittaneet vielä mitään”

Vancouver Canucks ja Boston Bruins kohtasivat Stanley Cupin finaaleissa. Molemmissa joukkueissa oli suomalaisedustus, kun Sami Salo Edusti Vancouveria ja Tuukka Rask Bostonia.
Boston voitti mestaruuden, vaikka Vancouver voitti kaksi ensimmäistä peliä kotonaan.
– Perimmäisenä asiana on aina se, että seitsemän peliä on pitkä sarja ja se on vasta alussa siinä. Kuulutettiin sitä, että emme ole voittaneet vielä mitään. Pelit siirtyivät Bostoniin ja tiesimme, että se on hankala paikka pelata. Siellä on myös yksi NHL:n äänekkäimmistä yleisöistä ja tiesimme, kuinka hyvin Boston siellä pelaa, kertoo Salo 2-0 -johtotilanteesta Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Canucks voitti kolme ottelua tuossa sarjassa, ja kaksi niistä voitoista tuli maalein 1-0. Salon mukaan pienimaalisuus palveli heitä.
– Vahvuutemme oli, että pelasimme joukkueena. Puolustimme tiiviisti viidellä. Ei mitenkään perääntyen vaan joka äijä teki hommia. Ei ollut yhtään vapaamatkustajaa. Se oli ollut vahvuutemme koko kauden. Mitä pienimmällä pystyimme pitämään vastustajan, sitä vahvemmilla oltiin. Roberto Luongo siinä oli pääarkkitehtina, joka pystyi pitämään lukemat pieninä.
Vahvuutemme oli myös se, että otimme myös monta jatkoaikavoittoa. Se näytti sen, mikä usko ja kyky meillä oli pelata paineen alla.
Bostonin ja Vancouverin finaalisarja nähdään sunnuntaina Viasatilla.
Salon haastattelun voi kuunnella Suplasta.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon