Kovavireinen Cocks suosikkina miesten käsipallon SM-finaaleihin
Käsipallokausi 2020-21 on miesten SM-liigan osalta edennyt loppuhuipennukseensa. Finaalisarja Cocksin ja Dickenin välillä käynnistyy lauantaina 17. huhtikuuta ja mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Lähtökohdat finaaleihin ovat sikäli erilaiset, että Cocks selvitti välierät kaatamalla loukkaantumista kärsineen GrIFK:n suoraan kolmessa ottelussa ja Dicken puolestaan kävi viisi tiukkaa koitosta BK-46:tta vastaan nousten 0-2-tappioasemasta 3-2-voittoon. Vaikuttaako tämä sitten finaalin lähtöasetelmiin, sitä päävalmentajat eivät lähde suoraan sanomaan.
– Cocks eteni loppuotteluihin joutumatta venymään sen kummemmin ja on pystynyt valmistautumaan yli viikon tuleviin peleihin. Meillä on tiukka välieräsarja takana ja yhdet harjoitukset ennen lauantain peliä, pyörittelee Dickenin päävalmentaja Björn Monnberg Käsipalloliiton tiedotteessa.
– En osaa sanoa miten se finaaleihin vaikuttaa, mutta ei meille oikein mitään välieristä käteen jäänyt, GrIFK:n tilannetta jo välieräsarjan aikana harmitellut Cocksin päävalmentaja Kaj Kekki toteaa.
Keskinäisten otteluiden perusteella lähtökohdat ovat sikäli tasaiset, että Dicken vei nimiinsä molemmat kohtaamiset tämän kauden runkosarjassa ja Cocks puolestaan voitti molemmat keskinäiset ottelut ylemmässä jatkosarjassa.
Cocks on kärsinyt edellisen tappionsa juuri Dickenille joulukuun alussa, mutta edennyt voitosta voittoon Kekin tartuttua peräsimeen vuodenvaihteessa. Monnberg vyöryttääkin varovasti paineet riihimäkeläisille.
– Cocksilla on tämän sarjan ylivoimaisesti laajin ja laadukkain materiaali, jolla he painavat päälle koko pelin, Monnberg luonnehtii.
Finaalisarjan ratkaisun osalta mitään yksittäistä viisastenkiveä valmentajat eivät näe olevan.
– Maalinteko ratkaisee, Kekki heittää perustotuuden.
– Koko joukkueen hyvää yhteistyötä kentän molemmissa päissä tarvitaan, Monnberg arvioi omalta osaltaan.
Kolme ensimmäistä finaaliottelua pelataan kahdeksan päivän aikana. Mikäli finaalisarja etenee neljänteen tai viidenteen otteluun, ratkaisevat ottelut pelataan miesten EM-karsintaotteluiden jälkeen toukokuussa.
LUE MYÖS:
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen