Korona ei pysäytä siirtomarkkinoita – 25 miljoonan siirto Manchester Cityyn selvä
Viime kauden aikana raketin lailla otsikoihin noussut Valencian 20-vuotias laituri Ferran Torres siirtyy Manchester Cityyn. Kauden alla vielä suhteellisen tuntematon Torres nousi Valencian avainpelaajiin kauden mittaan.
Torresilla oli sopimusta Valencian kanssa jäljellä vielä vuosi, mutta CAS:n päätöksellä UEFA:n sanktioista pääosin vapautunut Manchester City päätti toimia heti. Marcan mukaan siirtosumma on 25 miljoonaa euroa ja saattaa nousta vielä lisien myötä 37 miljoonaan euroon.
Torres on päässyt sopimukseen henkilökohtaisista ehdoistaankin ja allekirjoittaa tietojen mukaan viisivuotisen sopimuksen.
Samalla siirto on osoitus siitä, että koronatilanteen aiheuttama varovaisuus ja tarkan euron politiikka ei koske ainakaan koko jalkapalloilevaa Eurooppaa.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Akillesjännevamma pitää Lukas Hradeckyn useita viikkoja sivussa: “Minua ei ole tehty punttisalille ja kuntouttamaan”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa
- Diego Maradonan ex-vaimolta hurjia paljastuksia pariskunnan seksielämästä – ”Diego pyysi minua usein…”