KooKoon urheilujohto: ”Vaikea olla pitämättä”
Viime kauden suuryllättäjä, KooKoo, hankki kovan vahvistuksen kauden kynnyksellä. Nuorten maailmanmestaruuden voittanut ja Pittsburghissa sopimuspelaajana oleva Kasper Björkqvist liittyy KooKoon riveihin vuoden sopimuksella.
– Björkqvist on pelaajatyyppi, josta on vaikea olla pitämättä. Pelille heittäytyminen ja työmäärä illasta toiseen ovat maksimissa, kertoi KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen seuran verkkosivuilla.
– Epäonnisen viime kauden jälkeen nälkää varmasti riittää. Se, että sekä Kasper että Pittsburgh kokivat KooKoon pelaajalle hyväksi paikaksi kehittyä tällä kaudella, oli meille erittäin positiivinen asia. Kun pelaaja itse ilmaisi halunsa pelata Kouvolassa, syntyi sopimus helposti, Kultanen sanoi.
Björkqvist itse kertoo tulevansa KooKoon riveihin innolla.
– Odotan kautta innolla ja on hienoa palata Suomeen pelaamaan useamman vuoden jälkeen, Björkqvist sanoi.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra