Kommentti: Hongan paluu Veikkausliigaan tekisi hyvää suomalaiselle jalkapalloilulle
Sonera-stadionilta poistui lauantaina alkuillasta apea espoolaisryhmä. Peli HJK:ta vastaan päättyi koleassa Töölössä niukkaan 2-3-tappioon.
Hongan on silti turha surkutella liikaa, vaikka parannettavaa jäi – varsinkin puolustuspelissä. Vesa Vasaran valmentama nippu voi olla ylpeä esityksestään Suomen suurinta ja rikkainta seuraa vastaan. Kaksi maalia – olkoonkin, että toinen syntyi rankkarista – Klubin verkkoon on hyvä saavutus vuoden ensimmäisessä virallisessa pelissä. Vaikka Mika Lehkosuo peluutti pääasiallisesti kakkosmiehiään, täytyy muistaa, että Honka pelasi vielä viime kaudella Kakkosessa. Kuten myös kauden 2015, jonka päätteeksi seura jäi nuolemaan näppejään hävittyään karsinnat KPV:lle.
Sonera-stadionin tunnelma oli Suomen cupin ulkoilmaotteluksi vertaansa vailla. Ajatelkaapa: kaksi varteenotettavaa kannattajaryhmää samalla stadionilla. Se on – ikävä kyllä – harvinaista Suomi-futiksessa.
Niin, ja tietysti joukkueet. Kukaan ei voine väittää, etteikö paikan päällä olisi pelattu viihdyttävä, joskin useita henkilökohtaisia virheitä sisältänyt ottelu. Punainen korttikin nähtiin, kun HJK:n nuori toppari Aapo Halme lensi pihalle toisella keltaisella vartti ennen loppua.
Ykkösen kauteen valmistautuvalla Hongalla on nyt jo nyt riveissään kosolti kokemusta Veikkausliigasta. Muun muassa Duarte Tammilehto, Ilari Äijälä, Mika Johansson, Joni Korhonen ja Joel Perovuo tietävät mitä liigapeleissä menestyminen vaatii.
Unohtaa ei sovi myöskään Hongan kokemattomampaa kaartia. Toni Sjöstedt, Robert Ivanov, Jean da Silva ja kumppanit eivät välttämättä ole vielä valmiita pääsarjatason pelaajia, mutta nöyristelyä ei ollut Klubia vastaan havaittavissa. Yksi hyvä kausi Ykkösessä hyvässä ympäristössä voi kehittää yksittäistä pelaajaa hyvin paljon.
Ensi kaudella Hongalla on vain yksi tavoite, nousu. Ja hyvä niin, sillä jos talousongelmista aiemmin kärsinyt seura palauttaa Espoon liigakartalle paremmin johdettuna, se on fantastinen asia suomalaiselle jalkapalloilulle. Silloin liigan ainoa keskustelua herättävä paikallispeli ei ole Stadin derby eli HJK:n ja HIFK:n väliset ottelut.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Antelias kuva: Bayern München -tähden vaimo uhkeassa asussa!
- Saksan päävalmentaja: ”Olimme 45-50 minuuttia selvästi parempi joukkue”
- Anaheim solmi testisopimuksen hyljeksityn suomalaisen NHL-tähden kanssa
- KuPS-kapteeni perkaa syitä mahtavalle syysvireelle: ”Jätkät on saatu oikeille pelipaikoille”
- Aavikkoketut kiinni yllätyksessä – Belgia tauolla tappiolla
- Anne Kyllösellä edessä olympiadebyytti lauantaina
- Fanit hämillään: Mitä Jose Mourinho on tehnyt Manchester United -tähdelle?
- Florida Panthers juhli NHL-mestaruutta – Aleksander Barkov teki historiaa
- ”Hänen täytyy lähteä!” – Manchester Unitedin kannattajat raivoissaan Alexis Sanchezille