Kokemus luottaa kokemukseen – Roy Hodgsonin Crystal Palacella Euroopan vanhin joukkue
Kuva: Getty Images
Vanha kettu Roy Hodgson on luotsaamassa Crystal Palacea varsin mukavaan sijoitukseen Valioliigassa tällä kaudella. Valioliigan vanhimmalla managerilla on taskussaan kokemusta vaikka muille jakaa – ja samaa voi sanoa myös hänen ryhmästään.
Transfermarkt-sivuston tekemän vertailun mukaan Crystal Palacella on nimittäin keski-iältään vanhin joukkue Euroopan suurissa pääsarjoissa. Ja vielä varsin selvällä erolla. ”Kotkien” joukkueen keski-ikä on 29,3 vuotta, kun kakkossijaa jakavilla Interillä ja West Hamilla lukema on 28,6 vuotta.
Kaikkiaan 28 vuotta tai enemmän joukkueen keski-ikä on 11 seuralla. Ikähaitarin toisessa päässä on puolestaan RB Salzburg, jonka joukkueen keski-ikä on 23,4 vuotta.
Roy Hodgson itse? Croydonissa syntynyt entinen Huuhkajaluotsi täytti viime elokuussa 73 vuotta. Viime kesältä Hodgson muistetaan myös poikkeusluvasta, jolla hän saattoi luotsata joukkuettaan kotikaranteenin sijasta – yli 70-vuotiaat kun oli Isossa-Britanniassa määrätty tiukasti neljän seinän sisälle. Paitsi Hodgson.
Crystal Palacen seuraava ottelu Valioliigassa on maanantaina Leedsin vieraana. Valioliigan viikonlopun kierrosta voi tuttuun tapaan seurata V Sportin ja Elisa Viihde Viaplayn kanavilta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle