Klopp kärkipelin alla: ”En osaa pelata ”ajatusleikkejä””
Kuva: Getty Images
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp on joutunut ottamaan Valioliigan kärkipelin alla kantaa keskusteluun, jossa Kloppin väitetään pelaavan ”ajatusleikkejä” eli vaikuttamaan kommenteillaan erotuomareiden tuomioihin.
Klopp otti taannoin esiin sunnuntain vastustajan, ManU:n rangaistuspotkutilaston – Klopp viittaisi siihen, että ManU on saanut runsaasti yrittää maalintekoa pilkulta. Kloppin puheet saivat tiukan tuomioon entiseltä huippuerotuomarilta, Mark Clattenburgilta.
– Olenko yllättynyt, että puheitani käydään läpi? En. Olenko yllättynyt, että Mark Clattenburg puhuu niistä? En. Kiva kuitenkin hänelle, että voimme nyt puhua myös hänestä, Klopp sanoi ottelua edeltäneessä lehdistötilaisuudessa.
– Mutta en ole Sir Alex Ferguson monestakaan syystä. Kun Mark Clattenburgin tapaiset henkilöt puhuvat nyt, se kertoo heistä paljon enemmän kuin minusta. Minä en pelata ajatusleikkejä, se on minun ongelmani, Klopp sanoi.
Tämän hetken kärkijoukkue ManU kohtaa sunnuntaina arkkivihollisensa Liverpoolin Anfieldilla. V sport kanavat ja Elisa viihde Viaplay näyttävät huippuottelun suorana, studion höystämänä.
LUE MYÖS:
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille