Kimi Räikkönen säväytti NASCARin aika-ajoissa
Kimi Räikkönen ajoi NASCAR-sarjan lauantain aika-ajoissa sijalle 27. Itse kilpailu ajetaan sunnuntai-iltana.
Räikkönen ajoi lupaavastii häviten paalupaikan napanneelle Chase Elliotille 1,347 sekuntia. Räikkönen jätti selkänsä taakse muun muassa F1-ratista myös tutun Daniel Kvjatin. Hänen taakseen jäi yhteensä 12 kuskia.
Sunnuntain NASCAR-ilta aloitetaan klo 18:00 ”NASCAR X Kimi Räikkönen” ennakko-ohjelman parissa. Varsinainen lähetys paikanpäältä alkaa 21:15 ja itse kisa käynnistyy klo 22:00. Ennakko-ohjelmat ja kisa ovat katsottavissa Elisa Viihde Viaplayssa ja V sport 1 -kanavalla.
Viaplayn tiimistä Mervi Kallio ja Toni Vilander tulevat olemaan paikalla Yhdysvalloissa raportoimassa sekä ennakkoon kisaviikonlopun tapahtumia että itse sunnuntain osakilpailua. Kisan selostavat Mikko Reitti ja Ossi Oikarinen.
LUE MYÖS:
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli
- Seiskapeliin mennään – Tappara ja KooKoo tarjoilevat koko rahan edestä
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026