Kiitos kuuluu opettajalle – näin Jari Litmanen sai lempinimen ”Litti”

Jari Litmanen kertoo tänään ilmestyneessä elämäkerrassaan, kuinka hänen yleisin lempinimensä syntyi.
Kun Litmanen opiskeli lukiossa viimeistä vuottaan, hän oli usein maaottelumatkoilla. ”Litti”-lempinimen historia juontaa juurensa niiltä ajoilta.
Litmanen oli taas kerran palannut kouluun reissusta. Pelistä oli edellisiltana näytetty pätkä tv:ssä Urheiluruudussa, jossa hän oli vilahtanut.
– Aamulla koulussa Pikku-Olli (Litmasen lukioaikaisen englanninopettajan lempinimi) tarkasti läsnäoijoita ja kohdallani totesi: ”Kas, Littikin on palannut kouluun maailmankiertueeltaan. Ihan hyvin näytti peli menneen, Litmanen kertoo kirjassaan.
Se oli Litti-nimen alku. Nimityksen varsinainen käyttöönotto tapahtui hieman myöhemmin.
– Se oli sellainen spontaani nimeäminen, siihen asti olin aina ollut kaikille vain Jari. Kun siirryin HJK:hon vuotta myöhemmin, joukkueessa oli lisäkseni useampikin Jari, ja HJK:ssa yksikään Jari ei ole Jari. Kun uudet pelikaverit utelivat, onko minulle lempinimeä vai keksivätkö he sellaisen, mieleeni tuli Pikku-Ollin Litti. Sitä paitsi saksalaista maailmanmestaripelaajaa Pierre Littbarskia kutsuttiin Litiksi. Hän oli sellainen taitava vääräsäärinen harhauttelija, joten nimi tuntui sopivalta minullekin. Se jäi elämään, Litmanen kirjoittaa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa