Kiekkolegenda Raimo Helminen maalitykistään: ”Hän on nuori mies vielä”
Kuva: Juha Tamminen
TPS:n valmennusvastuun ottanut Raimo Helminen pitää joukkueen viime kauden ykköspyssyn, Lauri Pajuniemen, maalimäärää suurena saavutuksena. Helminen pohti tulevaa joukkuettaan Suplan Liiga-podcastissa jokin aika sitten.
– Se on kova maalimäärä. Siitä ei pääse mihinkään. Siihen määrään saa ampua kiekkoa, ja se on ihan saavutus. ”Late” on nuori mies vielä, eli töitä pitää vielä tehdä, että pääsee uudestaan samoihinkin lukemiin. 26 maalia on sellainen lukema, että siihen ei ole todellakaan helppoa tehdä mitään älyttömiä parannuksia, Helminen pohti Liiga-podcastissa.
Myös puolustukseen tullut ruotsalainen Oliver Bohm sai Helmisen kehut – ja odotukset ovat kovat.
– Hän on puolustava puolustaja, eli sellainen, jonka tarvitsemme. Erittäin hyvä joukkuepelaaja. Olen jutellut hänen kanssaan, ja hän on innoissaan. Häneen on positiiviset odotukset, Helminen sanoo.
LUE MYÖS:
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias