Kausi ei pääty vielä täysin sunnuntaina – tässä liigakarsinnan ohjelma

Jalkapallokausi jatkuu vielä ensi viikolla liigakarsinnalla, vaikka sunnuntaina pelataankin Veikkausliigan päätöskierros.
Liigakarsinnassa kohtaavat Ykkösen toiseksi sijoittunut joukkue eli PK-35 Vantaa ja Veikkausliigassa sijalle 11. sijoittuva joukkue, joka ratkeaa päätöskierroksella. Ennen päätöskierrosta Jarolla, KTP:llä ja VPS:llä on mahdollisuus sijoittua karsijan paikalle.
Liigakarsinnat aloitetaan PK-35 Vantaan kotikentällä keskiviikkona 28.10. ja toinen osaottelu pelataan Veikkausliigassa sijalle 11. sijoittuneen joukkueen kotikentällä lauantaina 31.10. Otteluiden alkamisajat määritellään kun molemmat joukkueet ovat selvillä.
Kaksiosainen liigakarsinta pelataan ns. eurocup-säännöin eli vierasmaalit ratkaisevat mikäli yhteismaalit kahden ottelun jälkeen ovat tasan. Mikäli vierasmaalitkin ovat tasan toisen ottelun jälkeen, pelataan välittömästi 2 x 15 minuutin jatko-ottelu. Voittaja on jatko-ottelussa enemmän maaleja tehnyt joukkue. Mikäli joukkueet tekevät jatko-ottelussa saman määrän maaleja, niin vierasmaalisääntö astuu voimaan ja vierasjoukkue voittaa. Jos kumpikaan joukkue ei tee maaleja jatko-ottelussa, niin suoritetaan rangaistuspotkukilpailu.
Veikkausliigassa ja Ykkösessä kertyneet varoitukset nollataan ennen liigakarsinnan alkua, mutta voimassa olevat pelikiellot kärsitään myös karsintapeleissä.
Lähde: Veikkausliigan sivut.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu