Kärppävalmentaja myöntää: ”On vaikeaa laittaa all-in”
Kuva: Juha Tamminen
Champions Hockey Leaguen kaksiosaisten välierien toiset osaottelut pelataan tiistaina 19.1. Kärpät haki viikko sitten Lukolta niukan edun 2-3 voitolla, toisessa välierässä Frölunda teki vieraskentällä selvää jälkeä HC Davosista 0-5-lukemin. Finaalipaikka ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.
Kärppäleirissä arvioidaan, että toiseen osaotteluun on henkisesti helpompi valmistautua.
– Ensimmäisessä pelissä oli vaikea laittaa niin sanotusti all-in, ja pelistä tuli pikkuisen liian tarkkaa. Tämä oli uusi ja haastava asetelma. Nyt voidaan päästää kaasu pohjaan ja mennä kuin huomista ei olisi, Kärppävalmentaja Mikko Manner ennakoi.
Manner pitää finaalipaikkaa kaikkea muuta kuin ratkaistuna.
– Sarja on vasta puolessavälissä, ja meidän pitää vielä vähän parantaa ensimmäisestä ottelusta, Manner kertoo.
Ensimmäisessä välierässä Lukko oli jo vahvasti kiinni voitossa, mutta Kärpät onnistui kirillään nousemaan maalin voittoon. Raumalla onkin paneuduttu ennen kaikkea oman pään pelaamiseen.
– Puolustuspelimme pitää olla parempaa toisessa osassa. Aukkoja ei saa tulla. Meidän pitää ansaita enemmän ylivoimia ja saada senkin avulla enemmän hyökkäyspeliä aikaiseksi, valmentaja Juha Vuori vaatii.
(Lähde: CHL tiedotus)
LUE MYÖS:
- Keski-Euroopan mäkiviikko päätökseen – suomalaismenestys jäi vaisuksii
- Manchester United antoi Ruben Amorimille potkut
- Jasmi Joensuu hyytyi Alpe Cermisin nousuun – Johanna Matintalo paras suomalainen
- Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa
- Ruotsalaistähti varasti show’n NHL:n talviklassikossa.
- Jasmi Joensuu lähellä palkintopallipaikkaa
- Niilo Moilaselta väkevä onnistuminen Tour de Skillä
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa