Kansainvälinen yleisurheiluliitto yrittää siivota sotkuja – ”Kumppanuudet ja tulovirrat uhattuna”

Kansainvälisen yleisurheiluliiton (IAAF) kongressi hyväksyi uudistuspaketin, joka muuttaa tuntuvasti tapaa, jolla järjestöä johdetaan.
Monacossa kokoontunut kongressi hyväksyi Muutoksen aika -nimellä kulkeneen esityksen äänin 182-10. Suomi äänesti esityksen puolesta, Urheiluliitto tiedottaa.
Merkittävin muutos on liiton antidopingtoiminnan organisoiminen uuden riippumattoman elimen kautta sekä järjestön toiminnan läpinäkyvyyden vahvistaminen.
– Järjestön kumppanuudet ja tulovirrat ovat uhattuna, jos emme nyt toimi väkevästi ja päättäväiseksi, IAAF:n puheenjohtaja Sebastian Coe totesi.
IAAF on kerännyt paljon negatiivista julkisuutta liittyen väitteisiin, joiden mukaan liiton ex-johtaja Lamine Diack syyllistyi poikansa kanssa korruptioon ja dopingkäryjen peittelyyn. Syytteet ovat Ranskan poliisin tutkinnassa.
IAAF kertoi hiljattain myös, että pitkä yhteistyösopimus Adidaksen kanssa päättyy vuodenvaihteessa. Saksalainen urheiluvarustejätti tiettävästi kyllästyi jatkuviin dopinguutisiin. IAAF:llä on jo tiedossa korvaava sopimus.
Aiemmin tällä viikolla IAAF:n päätti, että Venäjä pysyy edelleen suljettuna IAAF:n kilpailutoiminnasta. Venäjän toimet maan antidopingtoiminnan kohentamiseksi eivät vielä tyydyttäneet Kansainvälistä yleisurheiluliittoa. Venäjä on ollut dopingin takia erottuna IAAF:n jäsenyydestä reilun vuoden.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM