Kanarian ylpeys pysyy lujana – tähtipelaaja ei lähde Kiinaan senttiäkään alle maksimikorvauksen
Espanjan La Ligassa tiukasti sarjapaikastaan taisteleva UD Las Palmas on odotetustikin uutisissa tammikuun siirtoikkunan kääntyessä lopuilleen – mutta ei ihan normaalilla tavalla.
Kyse ei ole siitä, että Las Palmas olisi vahvistamassa rivejään, vaan joukkueen tähtipelaajan, hyökkääjä Jonathan Vieran mahdollisesta lähdöstä.
Las Palmas on pitänyt tiukasti kiinni Vieran sopimuksessa olevasta 30 miljoonan euron ulosostohinnasta ja aikoo AS:n mukaan pysyä lujana myös nyt huolimatta Kiinasta tulleesta 20 miljoonan tarjouksesta. Valioliigaseurat jäivät nuolemaan näppejään viime kesänä ja näin näyttää käyvän myös kiinalaisille.
Lehden tietojen mukaan Las Palmas ei ole valmis tinkimään korvauksesta lainkaan, vaikka 20 miljoonan siirtokorvaus antaisi sekin seuralle melkoisesti mahdollisuuksia hankintoihin vielä tammikuun aikana.
- Jättipaukku SM-liigassa! Raimo Helminen Ilvekseen – myös HIFK:n ja SaiPan päävalmentajat vaihtuvat
- Miten käy jääkiekon MM-kisoille? IIHF jyrähti Venäjä-päätöksestä
- Huuhkajien joukkue julki Albania- ja San Marino-otteluihin – mukana täysin uusin nimi!
- Naisten MM-kisat 2026: Naisleijonat, Ohjelma, TV, Joukkue
- Jättipaukku Suomen Cupissa – uransa päättänyt hiihtotähti palaa kisaladuille!
- UC: Kokenut puolustaja päätyi Jokereiden sijasta Tapparaan – ”Yllätys”
- Käsittämätön päätös: Venäjä jääkiekon MM-kisoihin Ukrainan tilalle?
- Cadillac: Valtteri Bottas sivuun
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – tässä osallistujat, joukkueet ja lähtölistat
- IL: Suomalaiskiekkoilija luuli maajoukkueuransa olevan ohi – sitten soi puhelin
- Antti Mäkiseltä jättipaljastus Patrik Laineesta: Salainen neuvottelu NHL-seuran kanssa
- Yle värväsi uuden hiihtoasiantuntijan – taustalla raju välirikko maajoukkueen kanssa
- IL: Suomalaiskiekkoilija luuli maajoukkueuransa olevan ohi – sitten soi puhelin
- UC: Kokenut puolustaja päätyi Jokereiden sijasta Tapparaan – ”Yllätys”