KalPaan siirtyvä Aapeli Räsänen kertoo Liiga-podcastissa yliopistokiekkoilijan arjesta: ”Minulla on aina ollut akateemisellakin puolella kunnianhimoa”
Yhdysvaltain yliopistojääkiekko tuli KalPaan siirtyneelle Aapeli Räsäselle tutuksi kolmen viime kauden aikana. Hän kertoo yliopistourheilijan arjesta Liiga-podcastin vieraana.
– Sarjalta tulee minimivaatimus, että tietty määrä kursseja pitää käydä joka lukukaudella, ja tietystä määrästä pitää päästä läpi ja niistä pitää päästä läpi tietyillä arvosanoilla. Ne liigan vaatimukset eivät ole mitkään mahdottoman korkeat, mutta kuitenkin sellaiset, että jokaista kurssia ei reputeta. Joka yliopistolla voi olla valmentajasta riippuen tiukemmat rajat. Meillä pidettiin hyvä huoli siitä. Varsinkin ensimmäisenä vuonna piti olla kirjastossa tietty määrä läksyjä tehdessä, hän valottaa.
Räsäsellä on vielä yksi vuosi opintoja jäljellä, ja ne hän aikoo hoitaa etänä.
– Kouluhommat on aina tullut tehtyä ja akateemisellakin puolella on ollut aina kunnianhimoa. En näe, että tuo on minulle mikään ongelma.
Räsäsen pitkä haastattelu löytyy Suplasta.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- McLaren-kuski yllättäen toiseen F1-talliin kesken kauden?
- Arsenalin ex-topparilta selkeä viesti – näiden kahden tähden pitäisi lähteä
- Maailman arvokkaimmat jalkapalloilijat listattiin – Cristiano Ronaldo ei mahtunut edes 20 parhaan joukkoon
- SM-liigan legenda päätti jatkaa uraansa 41-vuotiaana – ”Ei ollut vaihtoehtona mennä muualle”
- Agentin kova väite: Man Cityn hylkiö pelaisi vain punnan viikkopalkalla kostaakseen Pep Guardiolalle
- AL: Teppo Numminen vaihtaa toisen lajin pariin
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Video: Kansainvälinen yleisurheiluliitto MM-voittajan hampaissa – ”Emme voi luottaa teihin enää”