Kalle Samoojan loistokierros ei riittänyt jatkoon – voittotaistelusta tulossa jännittävä
Golfin Major-turnaus US Openin toinen kierros pelattiin Suomen aikaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Kalle Samoojan kisaurakka jäi kahteen kierrokseen.
Samooja pelasi avauspäivän tulokseen +7 ja olisi tarvinnut nappisuorituksen selvitäkseen kahdelle viimeiselle kierroksella. Samooja pelasikin erinomaisen toisen kierroksen ja paransi tulostaan peräti kymmenellä lyönnillä tehden tuloksen 67 (-3). Samoojan kierros oli koko joukon toiseksi paras. Hän jäi kuitenkin vain yhden lyönnin päähän jatkopaikasta.
Kilpailun kärkeen nousivat Collin Morikawa, joka teki tuloksen 66 ja kaksi lyöntiä heikommin iskenyt Joel Dahmen. Molemmat ovat tuloksessa -5. Voittotaistelu on kuitenkin äärimmäisen tiukkaa, sillä peräti 12 pelaajaa mahtuu kahden lyönnin sisään.
Elisa Viihde Viaplay ja V sport golf näyttävät US Openin suorana lähetyksenä.
LUE MYÖS:
- Vegas nousi kanveesista ja voitti
- Kimi Antonelli taas ykkönen
- Leijonien voittokulku jatkui
- Tottenham väisti luodin
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto