Kaleva: Lauri Marjamäen lähtöön ei liity dramatiikkaa
Kuva: Juha Tamminen
Leijonista lähtenyt Lauri Marjamäki kertoo sanomalehti Kalevan nettisivuilla, ettei hänen A-maajoukkuepestinsä päättymiseen liity mitään dramatiikkaa.
– Upeat kaksi vuotta on ollut, mutta suoraan sanottuna vähän liian hektinen oli viime talvi. Rupesin huomaamaan itsestäni, että vähän liian lujaa mentiin. Ei viitsi 38-vuotiaana polttaa itseään molemmista päistä, Marjamäki kertoo lehdelle.
– Ihan täysi työ on omassa joukkueessa. Tietenkin perheenkin kanssa pitää välillä olla. Kaksi pientä lasta on kotona. Jos ukkoa ei näy kotona ollenkaan, ei sekään hyvä tilanne ole. Päädyin sitä kautta tähän ratkaisuun, ei siinä sen ihmeempää ollut.
LUE MYÖS:
- Keski-Euroopan mäkiviikko päätökseen – suomalaismenestys jäi vaisuksii
- Manchester United antoi Ruben Amorimille potkut
- Jasmi Joensuu hyytyi Alpe Cermisin nousuun – Johanna Matintalo paras suomalainen
- Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa
- Ruotsalaistähti varasti show’n NHL:n talviklassikossa.
- Jasmi Joensuu lähellä palkintopallipaikkaa
- Niilo Moilaselta väkevä onnistuminen Tour de Skillä
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa