Tanskan pääsarjan FC Midtjyllandista on tullut varsinainen suomalaisseura Markus Halstin siirryttyä kesällä Tim Sparvin – ja kolmannenkin suomalaispelaajan seuraksi joukkueeseen.

Tuo kolmas pelaaja on FC Interistä Tanskaan siirtynyt suurlupaus, jota ei Sparvin mukaan ole hehkutettu yhtään suotta.

– Kaan Kairinen on paras nuori pelaaja, jonka olen nähnyt Roman Eremenkon jälkeen. Aivan uskomaton talentti, Sparv pamauttaa Palloliiton Huu-studion haastattelussa.

– Nöyrä poika, joka treenaa paljon. Hän on vasta 17-vuotias, mutta iso tulevaisuus on edessä. Loistava persoona ja mahtava pelaaja.

Kairisen ensiesiintyminen FCM:n ykkösjoukkueessa on vielä edessä ja Sparv arvelee, että sitä on parempikin odottaa rauhassa.

– Toivottavasti hän saa vastuuta jo tällä kaudella, luulen kuitenkin että seuran ajatus on, että hän pelaa vielä tämän kauden enemmän reserveissä ja hakee sitten seuraavalla kaudella kunnolla paikkaa ykkösjoukkueessa.

Sparvin haastattelu kokonaisuudessaan täällä.