Jürgen Klopp tiukkana: ”En ole käytettävissä Saksan päävalmentajaksi”
Saksan miesten maajoukkuetta 15 vuotta luotsanneen Joachim Löwin ilmoitus pestinsä jättämisestä kesän EM-lopputurnauksen jälkeen ei tullut ihan täytenä yllätyksenä. Ajankohta kenties hiukan yllätti ja spekulointi seuraajasta alkoi hetimiten.
Ykkösnimenä nousi nopeasti esille Liverpoolin manageri Jürgen Klopp, jota on pidempään vihjailtu Löwin seuraajaksi ’Die Mannschaftin’ peräsimessä. Klopp kuitenkin valoi öljyä laineille.
– En ole käytettävissä mahdollisena Saksan valmentajana. Minulla on kolme vuotta jäljellä sopimustani Liverpoolin kanssa, eikö? Se on yksinkertaista: solmit sopimuksen ja pidät kiinni siitä sopimuksesta. Näin tein sekä Mainzissa että Dortmundissa, Klopp muistutti BBC Sportin mukaan.
Sen enempää kantaa Löwin seuraajaan Klopp ei myöskään halunnut ottaa.
– Joku muu tarttuu tehtävään. Ja koska Saksassa on lukemattomia hyviä valmentajia, olen varma että Saksan liitto löytää hyvän ratkaisun.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Liigaseuran päävalmentaja seurustelee 17 vuotta nuoremman povipommin kanssa – tuttu Seiskan sivuilta
- Saksan päävalmentaja: ”Olimme 45-50 minuuttia selvästi parempi joukkue”
- Suomi-Tshekki: Rinteen normipäivällä finaaliin
- Petteri Koponen nakutti 15 pistettä
- Real Madrid-kärki oli haluttu EM-kisojen aikana: ”Sain viisi tai kuusi puhelua päivässä eri paikoista”
- Suomalaishyökkääjän maalivire NHL:ssä täysin omaa luokkaansa – vain kaksi pelaajaa osunut kovemmalla tahdilla
- Voi veljet Venäjällä – Ensin järjestelmällinen doping ja nyt arvontahuijaus?
- 10 vuoden avioliitto päättyy – Chelsean monimiljonääriomistaja eroaa vaimostaan: ”Pysymme läheisinä ystävinä”
- Fanit hämillään: Mitä Jose Mourinho on tehnyt Manchester United -tähdelle?