Joukkuekaveri: Neymarin ivailutuuletus oli suunniteltu!
PSG:n puolustaja Marquinhos kertoi, että Neymarin Erling Hålandiin kohdistunut ivatuuletus oli etukäteen suunniteltu. Håland teki kaksi maalia, kun Borussia Dortumund voitti Mestarien liigan puolivälierien ensimmäisessä ottelussa PSG:n ja tuuletti toista maaliaan omien sanojensa mukaan ”zen-asennossa” istualteen, jalat ristissä.
Tämä ilmeisesti ärsytti PSG:n pelaajia oikein urakalla. Marquinhos kertoi YouTuben Desimpedidos -ohjelmassa, että Neymar oli hautonut asiaa etukäteen – brassitähti teki ivaavasti samanlaisen tuuletuksen kuin Håland ensimmäisessä pelissä.
– Hän pitää sellaisesta. Neymar ei ole vain jalkapalloilija, hän ei pelkää mitään ja vastaa aina jokaiseen provokaatioon, Marquinhos sanoi.
Ottelun jälkeen koko joukkue yhtyi Håland -pilkkaan. PSG otti pukukopissa yhteiskuvan someen, jossa kaikki pelaajat olivat Hålandin ”zen-asennossa”. Tähän oli sinänsä varaa, sillä PSG voitti ottelun 2-0 ja meni Mestarien liigassa jatkoon.
On sitten eri asia, oliko Neymarin ja PSG:n reaktio mauton vai oivaltava. Se jääköön jokaisen itse päätettäväksi.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle