Joukkuekaveri: Neymarin ivailutuuletus oli suunniteltu!

PSG:n puolustaja Marquinhos kertoi, että Neymarin Erling Hålandiin kohdistunut ivatuuletus oli etukäteen suunniteltu. Håland teki kaksi maalia, kun Borussia Dortumund voitti Mestarien liigan puolivälierien ensimmäisessä ottelussa PSG:n ja tuuletti toista maaliaan omien sanojensa mukaan ”zen-asennossa” istualteen, jalat ristissä.
Tämä ilmeisesti ärsytti PSG:n pelaajia oikein urakalla. Marquinhos kertoi YouTuben Desimpedidos -ohjelmassa, että Neymar oli hautonut asiaa etukäteen – brassitähti teki ivaavasti samanlaisen tuuletuksen kuin Håland ensimmäisessä pelissä.
– Hän pitää sellaisesta. Neymar ei ole vain jalkapalloilija, hän ei pelkää mitään ja vastaa aina jokaiseen provokaatioon, Marquinhos sanoi.
Ottelun jälkeen koko joukkue yhtyi Håland -pilkkaan. PSG otti pukukopissa yhteiskuvan someen, jossa kaikki pelaajat olivat Hålandin ”zen-asennossa”. Tähän oli sinänsä varaa, sillä PSG voitti ottelun 2-0 ja meni Mestarien liigassa jatkoon.
On sitten eri asia, oliko Neymarin ja PSG:n reaktio mauton vai oivaltava. Se jääköön jokaisen itse päätettäväksi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla