Joukkopaniikki katsomossa johti suurtragediaan – ainakin 17 kuollutta

Kuva: Getty Images
Perjantai-iltainen Angolan pääsarjaottelu Santa Rita de Cassian ja Recreativo de Libolon välillä päättyi tragediaan. Katsomossa syntyneen joukkopaniikin seurauksena ainakin 17 ihmistä tallautui tai puristui kuoliaaksi.
Uutistoimisto AFP:n mukaan sadat pääsyliputtomat katsojat pyrkivät katsomoihin mikä aiheutti paniikin. Uhrien joukossa on myös useita lapsia ja vakavasti loukkaantuneita on lisäksi eri lähteiden mukaan 60-80.
Kotijoukkue Santa Rita de Cassian seurajohtaja Pedro Nzolonzion syyttävä sormi osoitti poliisiin, joka oli päästänyt liputtomat katsojat stadionille.
Angolalaisen uutistoimiston Angopin mukaan maan hallitus asetti välittömästi tutkijalautakunnan selvittämään tragedian taustoja.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi