Jose Mourinho kritisoi videotarkistuksia hylätyn maalin takia: ”Sen pitää olla täydellistä”

Manchester United kaatoi Huddersfieldin FA cupin viidennellä kierroksella 2-0 ja eteni jatkoon, mutta manageri Jose Mourinhoa puhututti ennen kaikkea videotarkistusjärjestelmä.
Juan Matan maali hylättiin videotarkistuksen perusteella paitsiona varsin kyseenalaisesti ja tämä sai Mourinhon synkistelemään. VAR-tekniikka ei hänen mukaansa ole vielä siinä pisteessä kuin sen pitäisi olla.
– Tiedän mitä VAR tuo hyvässä ja pahassa, Mourinho sanoi BBC Sportin mukaan.
– Minusta tämä on nyt kokeilujakso. Huonoista asioista pitää päästä eroon ja tehdä siitä [järjestelmästä] täydellinen.
Hiukan sivusuuntaista tuke Mourinho sai Huddersfieldin managerilta David Wagnerilta, joka romuttaisi koko systeemin.
– Kyllä, ratkaisu suosi nyt meitä, mutta minusta tämä VAR tappaa tunteen pelistä. Sen takia en pidä siitä, mutta en ole se joka päättää tästä asiasta, Wagner totesi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä