Jose Mourinho kiertää FA:n sääntöjä – koutsaa joukkuettaan kännykällä hotellihuoneen sohvalta
Kuva: Getty Images
Chelsean manageri Jose Mourinho kärsii FA:lta saamansa toimintakiellon lauantain vierasottelussa Stokea vastaan.
Daily Mailin mukaan Mourinho ei saa matkustaa stadionille, vaan pötköttelee läheisen hotellihuoneen sohvalla ottelulähetystä katsoen ja on sieltä puhelinyhteydessä joukkueen muihin valmentajiin. Tätä FA ei pysty estämään.
Vaikka FA:n toimintakielto sisältää pykälän, ettei manageri saa olla yhteydessä joukkueen henkilökuntaan ottelun aikana, on kännykkäliikennettä käytännössä mahdoton valvoa.
Mourinhon tuska helpotti hiukan keskiviikkona, kun Chelsea nujersi Mestarien liigassa Kiovan Dynamon 2-1. Valioliigassakin pitäisi silti alkaa voittoja tulla. Chelsea on 15:ntenä 11 pisteellä 11 ottelusta. Stoke on kerännyt kaksi pistettä enemmän. Chelsea on voittanut viidestä viime liigapelistään vain yhden ja näissä otteluissa sille on tehty peräti kymmenen maalia.
Mark Hughesin manageroima Stoke on sen sijaan hävinnyt vain yhden kuuudesta viime liigapelistään. Hieman yllättävää on, että kotonaan Britannia Stadiumilla voittoja on tullut kuitenkin vain yksi, tasapelejä yksi ja tappioita kolme. Viime kaudella Stoke oli kotonaan vahva saldolla 10-3-6.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa