Jenkkilehti hehkuttaa NHL:n tulikuumaa suomalaisveskaria – ”Potentiaalia jopa Calder Trophyn voittajaksi”
Kuva: Getty Images
Suomen jääkiekkomaajoukkueen ykkösmaalivahtina viime kevään MM-kisoissa toiminut Harri Säteri on pelannut tällä kaudella uransa ensimmäiset ottelut NHL:ssä.
Säteri, 28, on torjunut Florida Panthersin maalilla kahdeksassa pelissä torjuntaprosentilla 91,4. Eikä hänellä huonosti ole mennyt, kaikkea muuta.
Maanantaina hänet valittiin koko menneen NHL:n viikon kakkostähdeksi. Viime viikolla Säteri pelasi kolmessa ottelussa ja voitti ne kaikki.
The Province -lehti nosti esiin Säterin loistovireen ennakoidessaan Floridan ja Vancouver Canucksin keskiviikkona aamuyöllä Suomen aikaa pelattua ottelua, jonka Florida voitti 3-1. Säteri pelasi vahvan pelin torjuen 26 laukausta.
Ennakkoon The Province hehkutti Säterin ja Vancouverin tulokashyökkääjän Brock Boeserin kohtaamista.
– Hänessä on potentiaalia jopa Calder Trophyn voittajaksi. Kun sekä Roberto Luongo että James Reimer ovat sivussa, Säteri ei ole sen aikana pelkästään astunut esiin, vaan pelannut myös kuin tähti. Ainakin viime viikolla, lehdessä kirjoitettiin.
Calder Trophy jaetaan NHL:ssä vuosittain sarjan parhaalle tulokkaalle. Voittajan valitsevat Professional Hockey Writers’ Associationin jäsenet sen jälkeen, kun runkosarja on päättynyt.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen