Jauhojärvi paljasti YLE:n Aamu-tv:lle pari salaisuutta
Kuva: Getty Images
Olympiavoittaja Sami Jauhojärvi vieraili maanantaiaamuna YLE:n Aamu-tv:ssä. Jauhojärvi paljasti studion sohvalla pari salaisuutta. Sen, mikä sai miehen kyyneliin ja sen, missä suhteessa hän on taikauskoinen.
– Maaliintulon jälkeen huoltoryhmän, taustatiimin ja valmentajien kohtaaminen oli sellainen, että siinä tuli itku sekä minulle että huoltoryhmäläisille. He ovat kuitenkin sellaisia, jotka mahdollistavat tällaisen menestyksen, Jauhojärvi totesi Aamu-tv:n lähetyksessä.
– Menestys aina henkilöityy urheilijoihin, mutta taustalla on kuitenkin iso tiimi. Jos se tiimi hieman epäonnistuu, niin on oikeastaan ihan sama, missä kunnossa urheilija on, ”Musti” jatkoi.
Taikausko puolestaan liittyy pukeutumiseen.
– Nämä hyvän tuurin alushousut olivat kyllä keskiviikkona jalassa. Ne taisivat olla viimeiset kisat niillä, sillä sen verran niissä alkaa olla reikää sivussa. Sieltä lähtee ne viimeisetkin itseluottamuksen palaset, jotka kasaantuvat siihen kisasuoritukseen, Jauhojärvi sanoi.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- Iivo Niskanen hiihti toiseksi paraatimatkallaan
- Miessprintterit hyvässä vauhdissa Oberhofissa