Jari Litmanen: ”Tanska on jalkapallon pikku-Hollanti”

Suomifutiksen kuningas Jari Litmanen näkee Tanskan pääsarjan Superliigan hyvänä kehittymispaikkana suomalaisille pelaajille.
– Tanskan liiga voi pitää pikku-Hollantina, joka on pohjoismaista tyyliltään eniten lähellä Keski-Eurooppaa. Siellä panostetaan tekniseen taitoon ja hyökkäävään jalkapalloon. Sieltä on myös mahdollista hypätä isompiin sarjoihin. Tanskan liiga on meidän maajoukkuepelaajille varmasti riittävän hyvä sarja. Nuorille pelaajille se on hyvä paikka kasvaa, Litmanen toteaa Unibetin ”Kuninkaan puhe” -podcastissa.
Norjalaisen jalkapallon Litmanen näkee tietynlaisena sekoituksena ruotsalaista ja tanskalaista jalkapalloa. Myös Norja on ollut tärkeä jalkapallomaa suomalaisille.
– Norjan liiga on aiemmin ollut jonkinlainen sekoitus Ruotsin ja Tanskan liigoja. 2000–luvun vaihteessa Norja oli tärkeä maa myös suomalaisille pelaajille, Litmanen huomauttaa.
Lähde: Unibetin ”Kuninkaan puhe”
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa