Jari Litmanen HS:lle: ”Elämäkerta dokumenttia intensiivisempi”
Suomen kaikkien aikojen jalkapalloilija Jari Litmanen kertoo Helsingin Sanomien kuukausiliitteessä ajatuksiaan siitä, että hänen tuore elämäkertansa julkaistaan ensi viikolla.
Litmanen 10 -kirja on elämäkerta. Litmasen mukaan teos taustoittaa hänen elämäänsä huomattavasti enemmän, kuin hänestä jo aikaisemmin tehty dokumenttielokuva.
– Uskon, että on ollut hyvä tehdä nämä kaksi projektia. Ensin se dokumentti avasi jotain, mutta tämä kirja on intensiivisempi, koska tässä käyn asioita läpi itse. Dokumentti oli muiden ihmisten näkemys asioista. Tämä kirja o ollut mun juttu alusta loppuun, Litmanen sanoo HS:lle.
Litmanen ei ole koskaan ollut tietokoneiden käytön ylin ystävä, minkä takia kirjan syntyprosessi on erityinen. Litmanen käytännössä kertoi elämänsä nauhurille, jonka jälkeen ryhmä avustajia purki puheet ja kirjoitti tarinan kirjan sivuille sovitussa järjestyksessä.
– En ole ikinä oikein lähtenyt tuohon tietokonejuttuun. Käytän sitä perusasioissa, mutta en ole alkanut sitä opiskelemaan, koska minulla ei ole ollut aikaa. Lähdin maailmalle ennen kuin tietokoneet varsinaisesti tuli. Minulle kynä ja paperi on luonnollisia, Litmanen kertoo.
Lähde: Helsingin Sanomien kuukausiliite
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat