Japani otti putoamisen raskaasti

Japanin urakka MM-kisoissa päättyi alkulohkoon, kun se kärsi viimeisessä pelissään tappion Kolumbialle maalein 1-4.
Japani keräsi lohkossa yhden pisteen. Mahdollisuudet olivat vielä jatkopaikkaan ennen viimeistä peliä, mutta tappio Kolumbialle vesitti haaveet.
– Jalkapallossa kaikki on kyse tuloksesta. Emme pystyneet saavuttamaan positiivista tulosta. Kannan vastuuni tästä joukkueen kapteenina, Makoto Hasebe sanoi Fifan verkkosivuilla.
– Olen ylpeä jokaisesta tässä joukkueessa, niin pelaajista kuin valmentajista. Mutta emme lopulta päässeet jatkoon. Olen pahoillani meidän fanien puolesta, Hasabe jatkoi.
Myös hyökkääjä Shinji Okazaki otti tappio ja putoamisen raskaasti.
– Yritimme voittaa peliä ja tehdä mahdollisimman paljon maaleja. Oli pettymys, että päästimme heti alkuun maalin. On vaikea käsittää, että hävisimme 1-4 tämän tärkeän pelin, Okazaki sanoi.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Kerttu Niskanen: ”Valmistautuminen kuten ennenkin”
- ”Punainen kortti puhuttaa” – tuomaripomo otti kantaa Veikkausliigan kohutuomioon
- Ex-maajoukkuepelaaja tulistui junioriturnauksessa – kiroili omille pelaajilleen, tuomari koki olonsa uhatuksi
- Näyttävän alppikaunottaren vähäpukeinen kyykkäyskuva kerää suurta huomiota – “Paras pylly maan päällä”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?