Janne Laukkanen ruotsalaislegendasta: ”Hän oli erittäin sitoutunut”

Janne Laukkanen pelasi hienolla NHL-urallaan useamman supertähden kanssa samassa joukkueessa. Tutuiksi tulivat mm. Joe Sakic, Mario Lemieux, Daniel Alfredsson ja Jaromir Jagr.
Yksi isoimmista nimistä oli myös Peter ”Foppa” Forsberg – molempien uran alkutaipaleella tiet kohtasivat Quebec Nordiquesin joukkueessa.
– Englannin kieli ei ollut hallussa, ja kaupunki oli kanadanranskalainen. Jännitti hirveästi. Se auttoi, että Peter Forsberg tuli silloin, Laukkanen muistelee Suplan Stanley Cup -classics -podcastissa.
– Hän oli erittäin sitoutunut. Kaikkihan tietävät, miten taitava ja hyvä pelaaja hän on, mutta kovasti töitä tekevä ja halusi mennä eteenpäin. Hän teki loistavan, ellei superhienon, uran.
Quebec muuttui Coloradoksi ja siellä loppujen lopuksi Forsberg ja Sakic pääsivät juhlimaan uransa isoimpia voittoja. Myös Sakicista – jonka yksi juhlaotteluista, 1600 tehopistettä täyteen, juhlistetaan torstaina Viaplayn jääkiekkopuolella – Laukkasella on vain hyvää sanottavaa.
– Hän oli liideri. Ei ole muuta kuin hyviä muistoja hänestä, Laukkanen arvioi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta