Itävallan joukkue järkyttyi doping-uutisesta: ”Musta sunnuntai meille”
Kuva: Getty Images
Itävaltalaishiihtäjä Johannes Dürrin jääminen kiinni EPO:n käytöstä doping-testissä otettiin vastaan Itävallan urheilujohdossa järkyttyneenä.
Itävallan olympiakomitean tiedotteen mukaan urheilijaa itseään on informoitu tapauksesta, hänelle on selitetty hänen oikeutensa ja samalla suljettu välittömästi joukkueen ulkopuolelle. Puheenjohtaja Karl Stossin mukaan Dürr on jo lähtenyt kotimatkalle.
Stossin mukaan Dürr ei positiivisen tuloksen paljastuttua lähtenyt selittelemään.
– Hän sanoi olevansa yksittäistapaus, kukaan muu ei ole sekaantunut tähän, Stoss sanoi Kronen Zeitungin mukaan.
– Henkilökohtaisesti olen todella pahoillani ja todella surullinen, sillä olemme saaneet kokea hienot kisat. Muiden urheilijoiden mahtavien suoritusten ei pidä tämän takia joutua taka-alalle, he ovat saavuttaneet tuloksensa rehellisesti. Valitettavasti nyt lopussa meillä on yksittäistapaus, joka voi ajaa näiden yli. Tämä on todella surullinen tapaus ja musta sunnuntai meille.
LUE MYÖS:
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa