Italialaislehti: Juventus Kylian Mbappen perässä – sopimus ei ole mahdoton, mutta hankala toteuttaa
Kuva: Getty Images
Italian Serie A:ta ylivoimaisesti johtavan Juventuksen väitetään olevan kiinnostunut ranskalaisen PSG:n ranskalaisnuorukaisesta Kylian Mbappesta.
Mbappe, 20, voitti kesällä MM-kultaa Ranskan maajoukkueen kanssa ja lukeutuu PSG:n tähtipelaajiin. Hänet on linkitetty viime päivinä Juven kiinnostuksen kohteeksi, ja torstain Tuttosport-lehti kertookin, ettei Mbappen diili torinolaisseuraan ole mahdoton, mutta hankala toteuttaa.
PSG:n Mbappensta pyytämä siirtosumma liikkunee 200 miljoonan euron paikkeilla, sillä PSG maksoi aikoinaan Monacolle 180 miljoonaa euroa nuoresta superlahjakkuudesta.
Jos summa todella olisi 200 miljoonaa euroa, se olisi tuplat siitä mitä Juventus maksoi portugalilaistykki Cristiano Ronaldosta Real Madridille viime kesänä.
Italiassa uskotaan, että Juventuksen pitäisi tehdä radikaaleja ratkaisuja saadakseen Mbappeen vaadittava summa kasaan. Yksi vaihtoehto on myydä argentiinalainen Paulo Dybala, mikä olisi varmasti kaikkea muuta kuin mieluinen ratkaisu ”Vanhan rouvan” organisaatiossa.
Lähde: Football Italia.
Serie A:n huippujoukkueiden kaikki ottelut Ruudusta!
LUE MYÖS:
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen