Inter-valmentaja harmitteli tuomaripäätöksiä – ”Kaikki näkivät, että se oli paitsio”
Kuva: Juha Tamminen
FC Inter jätti totaalisesti tilaisuutensa käyttämättä pelatessaan yli puoliajan ylivoimalla Respect Suomen Cupin finaalissa IFK Mariehamnia vastaan. Saarelaiset olivat lopulta parempia 2-1-lukemin.
Ottelun jälkeen turkulaisryhmän päävalmentaja Job Dragtsma kritisoi ottelun tuomaritoimintaa mutta myönsi myös joukkueensa olleen huono.
– Saimme edun, mutta emme käyttäneet sitä. Teimme hyvän maalin, mutta se hylättiin. Sen jälkeen pelaaminen olisi ollut paljon helpompaa. Mutta sitten he tekivät paitsiomaalin ja pelaamisesta tuli meille vaikeaa. Kaikki näkivät, että se oli paitsio, paitsi linjamies. Tuomarin päätökset vaikuttivat liikaa peliin, hollantilainen sanoi harmissaan.
Inter-pelaajat alisuorittivat järjestäen.
– Liian moni pelaaja jäi viime peliensä tasosta. Vastustaja puolusti tiukasti, mutta meidän olisi ehdottomasti pelata paremmin. Meillä oli iso mahdollisuus, mutta emme käyttäneet sitä.
Turkulaiset olivat lähellä tasoitusta ottelun lopussa, mutta tällä kertaa pallo ei pomppinut suotuisasti.
– Saimme vain viimeisen 20 minuutin aikana painetta. Saimme kavennuksen ja jos olisimme olleet vähän onnekkaampia, olisimme saaneet tasoituksen lopussa.
Jesse Happonen, Valkeakoski
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”
- Näin uhraudutaan! NHL-lupaus torjui kiekon naamallaan – ei missannut vaihtoakaan!
- Arsenal ei anna periksi – Man City silti kuskin paikalla
- Arvio: Jarmo Kekäläinen joutunee sanomaan ei Jesse Puljujärvelle
- Auts! Suomalainen maalipyssy lisäsi kuvan ilkeästi vääntyneestä jalastaan – ”Varmaan saisi vielä kyykätä”