Ilves-hyökkääjät pitivät TPS-toppareita pilkkanaan – ”Hyökkääjämme voittivat heitä aika terävästi”
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Ilves kävi Turussa ryöstöretkellä, kun se kaatoi TPS:n luvuin 3-1. Ilves johti ottelua puoliajalla 2-0 ja siirtyi 3-0-johtoasemaan rangaistuspotkulla ottelun 59. minuutilla. Myöhemmin TPS:n nuori Onni Valakari kavensi niin ikään pilkulta, mutta turkulaisten todellinen kiri jäi heppoiseksi.
Ilves-koutsi Jarkko Wiss oli tyytyväinen näkemäänsä, vaikka TPS käytännössä hallitsikin kenttätapahtumia.
– Pelasimme näissä olosuhteissa ihan järkevästi ja harkitusti. On toki myönnettävä, että TPS sai hieman liikaa pelattua palloa vaara-alueille. Kuten aiemminkin tällä kaudella, he hallitsivat palloa paljon, mutta ehkä sitten se viimeinen rutistus hyökkäyksessä puuttuu, Wiss arvioi seuran verkkosivuilla.
– He olisivat voineet tehdä jokusenkin maalin, mutta etäisyys puolustajiemme ja maalivahdin välissä säilyi hyvänä. Ehdimme riittävän ajoissa pallon ja maalin väliin tukkimaan juoksuja.
TPS pelasi ilman ykköstoppareitaan, kun Rasmus Holma ja Miro Tenho olivat sivussa. Ilves-hyökkääjät pystyivät voittamaan kaksinkamppailussa tuuraajat Niklas Fribergin ja Otto Schultzin.
– Vastaiskupelaamisemme oli ihan toimivaa ja paikkoja oli myös meillä usempaan osumaan. Hyökkääjämme voittivat heidän toppareitaan aika terävästi, kunhan vain saimme toimitettua palloa heille. Hyvä esitys yläkerralta tänään.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!