Ilveksen NHL-lupaus ykkösvarauksen jälkeisistä tunteikkaista hetkistä: ”Ihan ensimmäiseksi halasin äitiä!”

Ilveksen 19-vuotias puolustaja Lassi Thomson varattiin Ottawa Senatorsiin viime kesän varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella. Thomson kertoo varauksen jälkeisistä ikimuistoisista hetkistä Suplan Liiga-podcastissa. Thomson ei odottanut, että hänet varattaisiin jo avauskierroksella.
– Oli se vähän yllätys itselle. En olisi uskonut, että menen kärjessä. Ei se tietenkään ollut mikään huono yllätys, numerolla 19 varattu Thomson kertoo.
Tunteet veivät Thomsonia seuraavina hetkinä varsin rajusti.
– Siinä oli aikamoiset tunnefiilikset! En tiennyt, mitä ajatella, enkä muista hirveästi siitä tilanteesta. En osaa ajatella sitä tilannetta. Sitten tuli kaikki ne haastattelut ihan yllätyksenä, ja se , kuinka paljon siinä olikaan sitä tapahtumaa, Thomson jatkaa.
– Meni varmaan pari tuntia siinä, ennen kuin mediatilaisuudet ja kaikki mahdollinen oli ohi. Sen jälkeen vasta pääsin rauhoittumaan ja näin vanhemmat.
Tunteet ja kierrokset eivät laskeutuneet luonnollisestikaan vielä sittenkään.
– Ei varmaan oikeastaan juteltu mitään. Ihan ensimmäiseksi menin halaamaan äitiä! Se oli eka asia, jonka tein.
Thomsonin koko pitkä haastattelu löytyy Suplan Liiga-podcastissa.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin