Ilouutisia kiekkokansalle: SM-liigaa näytetään ensi kaudella vapaalla tv-kanavalla

Jääkiekon SM-liigaa näytetään ensi kaudella myös vapaalla kanavalla TV5:ssä. Telia tiedotti asiasta tiistaina, mutta otteluiden määrästä ei ollut vielä mainintaa.
Asian mahdollistaa Telian ja Discovery Networks Finlandin solmima yhteistyösopimus.
Pelien lisäksi kanavalla nähdään jääkiekkoaiheinen viikko-ohjelma, jossa katsojat pääsevät seuraamaan otteita viikolla pelattujen otteluiden kohokohdista.
– Jääkiekko on Suomen suosituin urheilulaji, ja olemme iloisia, että voimme Telian kanssa yhteistyössä nostaa Liigan sille kuuluvalle tasolle. Olympialaisten jääkiekkolähetykset olivat TV5:lle valtava menestys, joten haluamme jatkaa jääkiekon esittämistä TV5:lla. Discovery on avoin uudenlaisille tavoille toimia. Olympialaisissa alilisensioimme oikeuksia Ylelle, ja nyt rakennamme Liigan näkyvyyttä yhdessä Telian kanssa, Discovery Networks Finlandin urheilupäällikkö Antti Haajanen sanoi tiedotteessa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa