IL: NHL:stä tuttu hyökkääjä tylyttää entistä Leijona-hyökkääjää: ”Edes suomalaiset eivät pidä hänestä”
Kuva: Getty Images
Iltalehti kertoo verkkosivuillaan entisen NHL-hyökkääjän Sean Averyn kirjoittavan elämäkertakirjassaan Offside: My Life Crossing the Line myös entisestä Leijona-hyökkääjästä Jarkko Ruudusta.
Teoksessa käsitellään NHL:n työsulkukauden 2004-2005 tapahtumia. Ruutu pelasi tuolloin HIFK:ssa ja Avery Pelicansissa.
Iltalehden kaivelemien tietojen mukaan Avery lensi joukkueiden kohdatessa pihalle suunsoitosta, kun taas Ruutu taklasi itselleen ulosajon.
Avery kertoo kuitenkin tilanteen hieman värikkäämmin kirjassaan.
– Pudotan hanskani ennen kuin hänellä (Ruudulla) on aikaa mennä kilpikonnaan. Lähden hänen peräänsä. Joukkuetoverini rakastavat sitä ja niin rakastaa yleisökin, koska kukaan ei koskaan tappele täällä (Suomessa), kertoo Avery Iltalehden mukaan.
– Päätellen siitä, että fanit hurraavat voitolleni, edes suomalaiset eivät pidä Ruudusta.
Avery tuli NHL-urallaan itse tunnetuksi melkoisena agitaattorina ja vastustajien vihaamana pelaajana.
Tässä linkki Iltalehden alkuperäiseen juttuun.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen