”Hyvältä näyttää” – KTP:n nousun takuumies jatkaa kotkalaisten riveissä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigaan kaudelle 2021 nousseen FC KTP:n yksi nousukauden tukipylväistä oli maalivahti Anton Lepola. KTP julkaisi lauantaina Lepolan jatkosopimuksen ja sen myötä yksi tärkeä palanen joukkueesta on taas koossa.
Lepola on 24-vuotiaana vasta tulossa parhaaseen ikäänsä maalivahtina. Veikkausliigakokemustakin on seitsemän ottelun verran IFK Mariehamnista, joten turkulaislähtöinen Lepola tietää mitä edessä tulevalla kaudella on.
– Pelinopeus on liigassa kovempi kuin Ykkösessä. Tilanteet alkavat ja päättyvät nopeammin. Peli on taktisempaa ja ylipäänsä kaikki osa-alueet ovat pykälän tai kaksi parempia, Lepola vertaa Kymen Sanomissa.
Usko KTP:n mahdollisuuksiin on kuitenkin kova. Koossa on jo 16 pelaajasopimusta ja jatkosopimuksia on runsaasti joukossa vahvistuksien ohella.
– Mutta meillekin on tulossa hyvä joukkue. Viimevuotinen runko on kasassa, mikä on hyvä, sillä jatkuvuutta tarvitaan. Ihan hyvältä näyttää.
lähde: Kymen Sanomat
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Huuhkajavalmentaja Kanerva: ”Brassit finaaliin”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Akillesjännevamma pitää Lukas Hradeckyn useita viikkoja sivussa: “Minua ei ole tehty punttisalille ja kuntouttamaan”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Maurizio Arrivabeneä uhkaa potkut Ferrarilta
- Miesten EM-lopputurnaukseen saa nimetä 26 pelaajaa – Suomen joukkue julkaistaan 1. kesäkuuta